Tüzük İdari Yapı Bildirimler
Üyelik İşlemleri Belgeler İrtibat
 
Türkiye Gazetesi Röportajı
Ana Sayfa
Tüzük
Mevzuat
İdari Yapı
Faaliyetler
Bildirimler
Basın
Üyelik İşlemleri
İrtibat

Belgeler
@bg.org.tr E-Posta Girisi

 
Sertifika Dogrulama


 
 
  ANA SAYFA > Türkiye Gazetesi Röportajı

Geri 

Türkiye Gazetesi 

Bilgisayarınız Zombi Olmasın

Türkiye Gazetesi Röportaj 

Bilgi teknolojilerinin yaygınlaşmasıyla son yıllarda bilişim suçlarında da büyük bir patlama yaşanıyor. Bir zamanlar dağlarda yol kesip insan soyan eşkıyalar ve korsanlar şimdi benzer soygunları sanal ortamda yapıyor. Üstelik her gün yeni yeni yöntemler geliştiriyorlar. ‘Zombi’ korsanlar tarafından ele geçirilmiş ve sahibinden habersiz kötü amaçlar için kullanılan bilgisayarları tanımlayan bir terim. Bilgisayarınıza yüklediğiniz bir yazılım, artık sisteminizi göçertmek için çalışmıyor. Yazılım, sisteminizi ele geçiriyor ve reklam amaçlı olarak kullanmak için hem sisteminizi hem de internet bağlantınızı kullanarak başkalarına ulaşmak için çalışıyor. Bilgisayar güvenlik uzmanları, internetin ‘zombi bilgisayar’ saldırısı altında olduğu uyarısında bulunuyor. Korsanlar bu bilgisayarları, sizden habersiz birçok ‘pis işte’ kullanıyor. Bu ağların bir bölümü de suç örgütleri tarafından kullanılıyor. Özellikle bankacılık uygulamaları üstündeki sahtekârlıklar bu tip ‘zombi bilgisayar’ ağları kullanılarak yapılıyor. Kimi zaman da korsanlar ele geçirdikleri on binlerce bilgisayarı ortak olarak bir siteye yönlendirerek saldırılar düzenliyor.

GÜVENLİ BİLGİSAYAR YOKTUR
Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarına Karşı Mücadele Derneği Genel Sekreteri Onur Yılmaz, internet güvenliği konusunda ‘Bilişim Suçları Mevzuatı’nın yayınlanmasının ardından büyük bir değişim yaşandığını belirterek, “Bu da bazı durumlarda yetersiz kalmakta. Mağdurların bu mevzuattan bilgisiz olması önemli bir problem” dedi. Güvenlik konusunda vatandaşların bilinçlendirilmesi gerektiğini belirten Yılmaz, “İyi bir anti virüs yazılımı kullanılmalı. Tanımadığınız internet sitelerinden kesinlikle alış veriş yapmamanız, bilmediğiniz sitelerden herhangi bir veri indirmemeniz lazım. Arkadaşınız dahi olsa dosya kabul etmeyin. Çünkü onun da haberi olmadan virüs bulaştırılmış olabilir. Bu konuda biraz paranoyak olmak lazım galiba” şeklinde konuştu.
Gelişen teknolojilerle beraber yeni saldırı tekniklerinin ortaya çıktığını belirten Yılmaz, şunları söyledi: “Yeni güvenlik çözümleri de gelişecektir. Virüs bulaştığı zaman eğer bilgisayar virüsü tanımıyorsa bilgisayarın anti virüs veritabanına kaydedilmemiştir. Bu nedenle virüs programlarını devamlı güncellemek gerekir. Anti virüs programlarının yanında güvenlik duvarı dediğimiz ‘firewall’ programlarını da kullanmak faydalıdır. Kablosuz ağlar yeni yaygınlaşan bir teknoloji bu konuda da kullanıcılar bilinçsiz. Kablosuz ağları yapılandırmasını tam olarak yapamıyor ve kullanıcılar modemlerine şifre koymayı bilmiyor. Ve kablosuz ağ kapsamında herkesin erişimine açık noktaya geliyor.”

ŞİFRE ÇALMADA HİLELER
Şifre güvenliği noktasında dikkat edilmesi gerekenler konusunda şifrenin kompleks olmasının önemli olduğunu belirten Onur Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı: “Ancak hackerlar daha çok şifrenizi deneme yanılma metoduyla değil de bilgisayarınıza erişip keyloger veya trojan tarzı programlarla çalıyor. Bu programlar klavyede bastığınız her tuş kombinasyonunu kaydederek hackera iletiyor. Eğer bilgisayarınızın güvenli olduğundan eminseniz veya bu konuda bilinçliyseniz şifrenizi kompleks yapmanız bilgisayarınıza erişimi zorlaştıracağından yararlıdır.”

TBMM suçlulara savaş açtı!
Bilişim suçları kapsamına ‘’kişisel hakaret’’ ve ‘’zombi’’ olmak üzere 2 yeni suç daha ekleniyor. Telekominikasyon Kurumu Başkanı Tayfun Acarer, ‘’zombi’’nin engellenmesi ve kişisel hakaret içeren sitelerin kapatılması yönünde acilen düzenleme yapılması gerektiğini söyledi. Özellikle kişisel hakaret içeren sitelere ilişkin çok sayıda başvuru olduğunu ifade eden Acarer, şunları söyledi: ‘Kişisel hakaret içeren sitelerinkapatılması ve ‘zombi’nin engellenmesini hedefleyen düzenlemenin birkaç ay içinde TBMM’ye getirilmesini hedefliyoruz. Şu andaki düzenlemeye göre, sitenin kapatılması için mahkeme kararı gerekiyor. ‘Zombi’ ise bir tür hackerlık. İnternet açıkken birisi bilgisayarınıza giriyor ve kontrol altına alıyor. Bu yolla zararlı içerikler, sizin bilgisayarınızda haberiniz olmadan depolanabiliyor. Bunun da kanuna girmesi lazım.”

FATURALARINIZ KABARABİLİR
Cep telefonlar da artık tehdit altında

“Benim bilgisayarım yok beni ilgilendirmez” diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Tehlike sadece bilgisayarlar için geçerli değil. Günümüzde cep telefonları da bilgisayar gibi kullanılabiliyor. Bu yolla sizin her türlü bilginize erişebiliyorlar. Örneğin bluetooth programlar vasıtası ile bir telefona virüs gönderilebiliyor. Karşı taraf bunu kabul ederse onun telefonundaki bütün bilgilere erişilebiliyor. Bu yolla kullanıcı isimleri, telefon numaraları, kişiler ya da mesajlar kopyalanabiliyor. Hatta telefona istenilen numara arattırılabiliyor. Ancak bunu karşı tarafın kabul etmesi lazım. Burada de önemli olan kullanıcının bilinçli olması.

Programları sadece orijinal üreticiden alın
Sinan Çetin ANKARA
Güvenlik, bilgisayar kullanıcıları için hayatî öneme sahip bir konu... Bilgisayar Yüksek Mühendisi ve Bilgi Güvenliği Uzmanı Çağlar Ülküderner, bilgi güvenliğiniz için alabileceğiniz tedbirleri şöyle sıralıyor:
>> İnternete bağlı olduğumuz sürece bilgisayarınız risk altındadır.
>> İnternetteki solucan (worm), trojan, virüs gibi bilgi hırsızı zararlıları bilgisayarınıza siz bulaştırırsınız. Bunlar internette abartılı şekilde övülmüş, ücretsiz olarak gösterilen programlarla gelirler ve siz onları bilgisayarınızda aktif hale getirirsiniz. Bu yüzden anti virüs programları dahil hiçbir programı orijinal üretici sitesi dışında bir kaynaktan indirip kurmayın.
>> Size bedava bir şey öneren spam sitelere inanmayın.
>> Eğer msn kullanıyorsanız kişi listenize tanımadıklarınızı kabul etmeyin, dosya alış-verişi yapmayın, kamera açmayın.
>> İnternetten indirdiğiniz tüm dosyaları anti virüs taramasından geçirmeden açmayın.
>> Özellikle dizüstü bilgisayarınız ile güvenliksiz kablosuz ağlardan yararlanırken bilgisayarınızdaki güvenlik yazılımınızın aktif ve güncel olduğundan emin olun.
>> Yazılım kurulumu gerektiren web sayfalarına dikkat edin. Güncel güvenlik çözümü ile internetten yüklediğiniz tüm programları tarayın.
>> Tarayıcınızın alt kısmında kilit simgesi görüntülenen ve güvenliği onaylanmış siteler haricinde kişisel bilgilerinizi paylaşmayın.
>> Microsoft işletim sisteminde bulunan otomatik güncellemeyi aktif hale getirerek yenisini yükleyin.
>> E-postalara dikkat edin. Şüpheli mesajları ve eklerini açmayın.
>> Aktif olarak çalışan bir anti virüs yazılımı ve bir güvenlik duvarı programı kullanın.
>> Eğer internet bağlantınız kablosuz ise mutlaka modeminizi şifreleyin.


http://www.turkiyegazetesi.com.tr/haberdetay.aspx?haberid=383219


bg.org.tr • [email protected]