Tüzük İdari Yapı Bildirimler
Üyelik İşlemleri Belgeler İrtibat
 
Haber7 Röportaj
Ana Sayfa
Tüzük
Mevzuat
İdari Yapı
Faaliyetler
Bildirimler
Basın
Üyelik İşlemleri
İrtibat

Belgeler
@bg.org.tr E-Posta Girisi

 
Sertifika Dogrulama


 
 
  ANA SAYFA > Haber7 Röportaj

Geri 

Haber7 Logo 

E-Ticaret ve Kredi Kartı Kullancıları Dikkat!

  

İnternet kaynaklı kredi kartı dolandırıcılığının hızla ivme kazanması ile internet kullanıcılarını bekleyen tehlikeler ve mağdur olmamak için işte birkaç öneri:

İnternetin hayatımıza bu denli yer alacağı  tahmin edilebilirmiydi? Bu günün perspektifinden baktığımızda internet artık neredeyse herşeyimiz. Ve bu etki ticaret hayatını o kadar büyük bir şekilde etkiledi ki paranın kullanılmasından sonraki en büyük ticari milat olarak interneti görebiliriz.

İnternet, dünyayı ufacık bir bakkal dükkanı haline getirdi. Tüm dünyada ne varsa ne arıyorsanız ve ne istiyorsanız, onu almak için saatlerce aramanız, kendiniz için en uygun fiyatı aramanız, yurt dışına çıkmanız hatta evden dışarı çıkmanıza bile gerek yok. Bir mouse, bir klavye ile ve birazcık internet kullanımı bilgisi ile dünya üzerinde ulaşmak veya almak istediğiniz herşeyi satın alabilirsiniz.

Ayakkabı, telefon, bilgisayar, kitap, 2. el ürünler, ve artık büyük alışveriş firmalarının siteleri sayesinde peynir, ekmek, zeytin gibi gıdaları bile evden tek bir adım atmadan internet üzerinden seçerek sipariş edebilir ve kapınıza kadar bırakılmasını isteyebilirsiniz.

Peki bu kadar büyük bir teknolojiyi kötüye kullanmak isteyenler olmayacak mı? Bu kadar büyük sistemler sizce tam olarak güvenilirler mi? İstediğiniz ürünleri almak için kullandığınız Kredi kart numaraları, Banka hesap bilgileri, PayPal hesapları sizce güvende mi?

Sorunun cevabı : “Kesinlikle Hayır!”

Bir Hacker için en önemli şey yapacağı eylemi yaparken yakalanmamaktır. Hacker herşeyden önce kendi kişisel güvenliğine azami özen gösterir. Çünkü çok önemli bir bilgiye ulaşmış olsa bile eğer kendini yakalatmışsa bu bilgi hiçbir işe yaramaz. Bu yüzden Hacker ilk önce yakalanmamayı amaçlar. Hacker yakalanmamak için internet üzerinde vekil sunucular (proxy) kullanır. Bu vekil sunucular, Hacker bir web sitesine giriş yaptığı zaman onu dünyanın başka bir yerine giriş yapıyormuş gibi gösterir. Bunun Hacker için faydası bir sisteme giriş yaptığında sistem tarafından loglanmamaktır. (kayıt altına alınmamaktır).

Burada  internet kullanıcılarının yapması gereken şey, alışveriş yaparken köklü ve gerçekten güvenli olduğuna emin olduğunuz büyük firmaların sitelerini tercih etmeniz gerekmektedir. Bu işi yıllardır yapan çok sayıda firma var. Gerekirse bu konuda mutlaka telefon desteği alın. Kesinlikle bilmediğiniz güvenilir olmayan ve bu işi en azından 4-5 senedir yapmayan hiçbir firma sitesi üzerinden alışveriş yapmayın.


http://www.haber7.com/haber/20080725/ETicaret-ve-kredi-karti-kullanicilari-dikkat.php


bg.org.tr • [email protected]