Tüzük İdari Yapı Bildirimler
Üyelik İşlemleri Belgeler İrtibat
 
İnternet Gelişim Kurulu Başkanı Sn. Serhat OZEREN ile Siber Güvenlik Konferansı
Ana Sayfa
Tüzük
Mevzuat
İdari Yapı
Faaliyetler
Bildirimler
Basın
Üyelik İşlemleri
İrtibat

Belgeler
@bg.org.tr E-Posta Girisi

 
Sertifika Dogrulama


 
 
  ANA SAYFA > Haberler

İnternet Gelişim Kurulu Başkanı Sn. Serhat OZEREN ile Siber Güvenlik Konferansı

Yakın Doğu Üniversitesinde internet kullanıcılarının ve teknolojiyle alakalı vatandaşların siber güvenlik konusunda bilgi sahibi olmaları ve güvenlik önlemlerinin alınması hususunda;

İnternet Gelişim Kurulu Başkanı Sn. Serhat ÖZEREN ‘in gerçekleştirdiği toplantıya Derneğimiz Yönetim Kurulu katılmıştır.

Konferans Akademik Kıbrıs Gelişim Platformu tarafından düzenlenmiştir.

Sn. Serhat OZEREN’in gerçekleştirdiği bu konferansta, 

Siber güvenlik ile alakalı Türkiye Cumhuriyetinin bulunduğu dünya üzerindeki sıralamalardan, web kullanıcılarının internet üzerinde sıkla karşılaştığı problemlerden ve bunlarla ilgili çözüm aşamalarından bahsetmiştir.

Ülkemizde bulunan kurum ve kuruluşların kendilerine ait web sitelerinin güvenliği, ulusal güvenliğimiz, ülkeler arası teknoloji ve internet korsanlarına karsı alınabilecek tedbirler hususunda rekabet gücümüzün önemli bir boyuta geldiği belirtildi.

Sanal ortamda gerçekleşebilecek herhangi bir saldırının, ülke ekonomisini büyük çapta etkileyeceğini; daha önce yaşanmış örneklerle belirtmiştir. Bu duruma gösterilebilecek örnek; yakın zamanda gerçekleşen Uluslararası Haber Ajansı Associated Press’in twitter hesabının bilgisayar korsanları tarafından ele geçirilmesi ve bu hesap üzerinden “Beyaz Sarayda Patlama!” – “Obama Yaralandı” gibi tweetler atılarak tüm ülke halkının dikkatleri üzerlerine toplandı, bunun sonucu olarak atılan bu sahte tweet, ülke borsasında büyük bir etki oluşturdu.

Bakanlar Kurulunca alınan 2012/3842 sayılı “Ulusal Siber Güvenlik Çalışmalarının Yürütülmesi, Yönetilmesi ve Koordinasyonuna İlişkin Karar” 20 Ekim 2012 tarih ve 28447 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir. Söz konusu Bakanlar Kurulu kararı uyarınca “Siber güvenlikle ilgili olarak alınacak önlemleri belirlemek, hazırlanan plan, program, rapor, usul, esas ve standartları onaylamak ve bunların uygulanmasını ve koordinasyonunu sağlamak amacıyla; Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanının başkanlığında, Dışişleri, İçişleri, Milli Savunma, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme bakanlıkları müsteşarları, Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarı, Milli İstihbarat Teşkilatı Müsteşarı, Genelkurmay Başkanlığı Muhabere Elektronik ve Bilgi Sistemleri Başkanı, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Başkanı, Mali Suçları Araştırma Kurulu Başkanı, Telekomünikasyon İletişim Başkanı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanınca belirlenecek bakanlık ve kamu kurumlarının üst düzey yöneticilerinden oluşan Siber Güvenlik Kurulu kurulmuştur.”

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı ve Siber Güvenlik Kurulu Başkanı Sayın Binali YILDIRIM ‘ın talimatlarıyla vatandaşları siber güvenlik konusunda bilinçlendirmek, siber suçlara ve tehditlere karşı alabilecekleri önlemler konusunda bilgilendirmek görevi İnternet Geliştirme Kuruluna verilmiştir.


bg.org.tr • [email protected]