Tüzük İdari Yapı Bildirimler
Üyelik İşlemleri Belgeler İrtibat
 
T.C. No Sorgulama ile TCniz çalınabilir
Ana Sayfa
Tüzük
Mevzuat
İdari Yapı
Faaliyetler
Bildirimler
Basın
Üyelik İşlemleri
İrtibat

Belgeler
@bg.org.tr E-Posta Girisi

 
Sertifika Dogrulama


 
 
  ANA SAYFA > Haberler

T.C. No Sorgulama ile TCniz çalınabilir

Teknoloji geliştikçe insan hayatına yön verme başladı. Birçoğumuz artık yerimizden kalkmadan alışveriş yapmaya, elektrik su, telefon gibi işlerini de internet üzerinde yapmaya başladık. Öyle bir hal aldı ki bize özel olan şeyleri de internet üzerinde aramaya ya da paylaşmaya başladık.

Bu gün birçok devlet e-hizmete geçmiş durumdadır. Devletin verdiği şifre ile her şey elimizin altına geldi. SSK sorgulama, araç takip, emeklilik sorgulama, adres, kimlik sorgulama gibi birçok kolaylık sağlandı e-hizmet ile.


Peki, bu hizmetleri ne kadarı sağlıklı kullanıyoruz. Yaptığımız işlemler ne kadar güvenlidir. Hackerlerin rahatça kullandığı kapıyı açık bırakmış olabilir miyiz? Davetsiz misafirlerimiz olabilir mi? İnternette yaptığımız aramalara he zaman güvenmeli miyiz? Arama motorlarında arama yaptığımızda çıkan sonuçların hepsinin güvenilir olmadığı kesindir.

Arama sonuçlarımızda bize zarar vermek isteyen birçok site üst sıralara çıkmış olabilir. Ve biz güvenilir bir sitedir deyip oradan işlem yapabiliriz farkında olmadan.

En basitinden birçoğumuz TC kimlik numarası sorgulaması yaparken bile çıkan sonuçlarda bu hizmeti veren devlet kurumunun sitesinin yanında birçok farklı site bulunuyoruz. İnternette gezen kullanıcılar “TC kimlik numarası sorgulaması” gibi bir arama yaptığında çıkan diğer sitelere de çok rahatlıkla girebilmektedir.

Yapılan araştırmalara göre, arama motorları en çok hackerların “internet korsanlarının” işine yarıyor. Dünyanın en çok kullanılan arama motoru Google, internet korsanlarının da en çok kullandığı platformlardan biri haline geldi. İnternet korsanları, Google ve diğer arama motorlarının fazla bilinmeyen özellikleri sayesinde her gün kendine yeni kurban seçerek, bu kurbanların bilgilerine ulaşıyor.

İnternet korsanları, hiç ilgisi olmayan konularda sahte linkler oluşturarak arama motorları sonuçlarına giriyorlar. Yeterli bilince sahip olmadıkları için aramalarda genellikle ilk sayfada üst sıralarda çıkan bilgileri doğru kabul edip bu internet sitelerine yönelerek, yanıltıcı ve virüs dolu bu linklere tıklayan kişiler, birçok tehlikeden farkında olmadan etkileniyor. Kişilerin kimlik bilgileri ele geçiriliyor veya bilgisayarlarına zarar verilebiliyor.

PEKİ, GÜVENİLİR SİTELERİ NASIL ANLARIZ?

İnternet kullanıcıları arama motorların da çıkan her sayfanın güvenilir olduğunu söylemek mümkün değil. Üstelik bu sayfalardaki bilgilerin doğruluğu da kesin değildir. Örneğin, TC kimlik numarası sorgulamak isteyen bir kişi, bu konudaki resmi siteleri araştırmak yerine, doğrudan arama motoruna ’TC Kimlik No Sorgulama’ yazdığında resmi sitelerle hiç ilgisi olmayan onlarca siteler de sonuçlar arasında çıkmaktadır.

Bu sitelerde ise virüs veya diğer zararlı içerik bulunması sebebiyle bilgisayarlarına zarar vermekte, hatta bilgisayarlarından bilgilerin başka yerlere gitmesine sebebiyet vermektedirler. Bu sorunlarla karşılaşmak istemiyorsak devlet işleri ile ilgili aramalarında, devlet sitelerinin uzantısı olan GOV.TR uzantılı siteleri tercih etmeliyiz.

 



bg.org.tr • [email protected]